Cambro 10CWNR148 10" PolyCarbonate Beige Round Camwear Plate - 48/Case
Shop all Cambro
SKU:
10CWNR148
MPN:
10CWNR148
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Transform your dining experience with the Cambro 10CWNR148 Camwear Plate. This 10" round plate features a durable polycarbonate construction, ensuring a non-porous, scratch-resistant surface that withstands temperatures from -40°F to 210°F.
  • NSF certified for safety and quality
  • Temperature range: -40°F to 210°F
  • Beige color complements any setting
  • Durable polycarbonate construction
  • Non-porous surface for easy cleaning
  • Scratch-resistant, smooth glossy finish
Weight23.04 LBS
Item TypePlates
ColorBeige
Plastic TypePolycarbonate
ShapeRound
ManufacturerCambro
Filter TypePlates
MaterialPolycarbonate
Temperature Range-40°F - 210°F
Dimensions10.66 10.48 12.4
Weight23.04 LBS
Item TypePlates
ColorBeige
Plastic TypePolycarbonate
ShapeRound
ManufacturerCambro
Filter TypePlates
MaterialPolycarbonate
Temperature Range-40°F - 210°F
Dimensions10.66 10.48 12.4
Downloads
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
Color: White
  • Black
  • Beige
  • White
  • Slate Blue
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"