Cleveland 24CGA10.2-NG SteamCraft Gemini Natural Gas 10 Pan Floor Steamer - 144,000 BTU
Shop all Cleveland Commercial Steamer
SKU:
24CGA10.2-NG
MPN:
24CGA10.2
Commercial design services
  • 90-minute timer with LED display
  • High-powered 144,000 BTU output
  • Dual compartments with separate steamers
  • Holds ten 12" x 20" pans total
  • SureCook technology ensures consistency
  • Durable stainless steel construction
Weight565 LBS
Height65.5 (H)
Width24 (W)
Depth33 (D)
Oven TypeConvection Steamer
Total BTU144,000 BTU
Width (side - side)24"
ManufacturerCleveland
Power TypeNatural Gas
Pan Capacity10 Pans
Voltage120v
OperationSteam Generator
Dimensions49 41 78
Weight565 LBS
Height65.5 (H)
Width24 (W)
Depth33 (D)
Oven TypeConvection Steamer
Total BTU144,000 BTU
Width (side - side)24"
ManufacturerCleveland
Power TypeNatural Gas
Pan Capacity10 Pans
Voltage120v
OperationSteam Generator
Dimensions49 41 78
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"