Shop all Cleveland Commercial Steamer
SKU:
24CGA10.2ES-LP
MPN:
24CGA10.2ES
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • 90-minute timer with LED readout
  • Energy-efficient 100,000 BTU output
  • Dual compartments with separate steamers
  • Holds ten 12" x 20" pans total
  • SureCook technology ensures consistency
  • Durable stainless steel construction
Weight548 LBS
Height68.94 (H)
Width24 (W)
Depth33.13 (D)
Filter TypeConvection Steamers
Interior FinishStainless Steel
Oven TypeConvection Steamer
Total BTU100,000 BTU
Width (side - side)24"
RoundUp/RoundDownno
MSP0
ManufacturerCleveland
Power TypeLiquid Propane
Pan Capacity10 Pans
Voltage115v
StyleFloor Model
Item TypeConvection Steamers
OperationSteam Generator
Weight548 LBS
Height68.94 (H)
Width24 (W)
Depth33.13 (D)
Filter TypeConvection Steamers
Interior FinishStainless Steel
Oven TypeConvection Steamer
Total BTU100,000 BTU
Width (side - side)24"
RoundUp/RoundDownno
MSP0
ManufacturerCleveland
Power TypeLiquid Propane
Pan Capacity10 Pans
Voltage115v
StyleFloor Model
Item TypeConvection Steamers
OperationSteam Generator
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • ENERGY STARĀ® certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Cleveland Range
  • Cleveland Commercial Steamer
  • Cleveland Range
  • Cleveland Commercial Steamer
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"