Connerton CEG-17-T-LP 17" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Budget Series Griddle - 22,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
CEG-17-T-LP
MPN:
CEG-17-T
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Aluminized steel body
  • Thermostatic controls
  • 3-inch-high splash guard
  • Utilizes liquid propane
  • Compact countertop design
  • 22,000 BTU heating power
Weight100 LBS
Height13.13 (H)
Width17 (W)
Depth23 (D)
Burner Qty1
ControlsThermostat / Solid State
Exterior FinishStainless Steel Front
Plate Thickness0.75"
Total BTU22,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerConnerton
Weight100 LBS
Height13.13 (H)
Width17 (W)
Depth23 (D)
Burner Qty1
Plate Thickness0.75"
Total BTU22,000 BTU
ManufacturerConnerton
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CSA Certified certification
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
Related products
picture
Quantum WR63-2130GY-5 30" W x 21" D x 63" H Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Empress EMP3500 Black Two-Roll Standard Dispenser for Bath Tissue
Pro IconFree shipping
Rosseto SM119 14" Dia. x 1.5" H Stainless Steel Hexagonal Textured Small Honeycomb Tray
Advance Tabco EG-244 25" H Galvanized Base Equipment Stand