Connerton RLRB-23-27R-F-LP 27" W Stainless Steel Floor Model Liquid Propane 10Ga Hot Rolled Steel Charbroiler - 56,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
RLRB-23-27R-F-LP
MPN:
RLRB-23-27R-F
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • 56,000 BTU heat output
  • 3/4-inch NPT liquid propane connection
  • Compact design
  • Steel radiants
  • Fully welded stainless steel body
  • Cast iron adjustable grates
Weight145 LBS
Height39 (H)
Width27 (W)
Depth23 (D)
BaseOpen Stand
Depth (front - back)23"
Exterior FinishStainless Steel
GridCast Iron
HeatRadiants, Rolled Steel
Total BTU56,000 BTU
ManufacturerConnerton
Weight145 LBS
Height39 (H)
Width27 (W)
Depth23 (D)
BaseOpen Stand
Depth (front - back)23"
Exterior FinishStainless Steel
GridCast Iron
HeatRadiants, Rolled Steel
Total BTU56,000 BTU
  • Charbroiler
Related products
picture
Advance Tabco EC-30 Special Value Wire Shelving S Hooks for Add-Shelving
Pro IconFree shipping
picture
Hatco GRSBF-48-I-120QS 49.5" W x 21" D Aluminum Glo-Ray Built In Heated Shelf with Flush Top - 120 Volts
Pro IconFree shipping
Hatco GRPWS-3618Q 35.88" W x 20.09" D Aluminum Quad Slant Shelves Countertop Pass-Thru Glo-Ray Pizza Warmer - 120/208-240 Volts
Skyfood SSI-14I 14" Dia. Anodized Aluminum Manual Feed Slicer - 115 Volts