Connerton CN48-4-24G-2OV-NG 48" W Stainless Steel Natural Gas Restaurant Range with Standard Ovens - 206,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
CN48-4-24G-2OV-NG
MPN:
CN48-4-24G-2OV
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Built for demanding kitchens, the Connerton CN48-4-24G-2OV-NG features four 34,000 BTU burners, a 24" griddle, and two 35,000 BTU ovens for a total of 206,000 BTU. Its stainless steel body and adjustable legs ensure easy maintenance.
  • Two 35,000 BTU ovens for consistent baking
  • 1" thick polished steel griddle for even searing
  • 48" wide stainless steel for durability
  • Four 34,000 BTU burners for rapid recovery
  • 206,000 BTU total output for high-volume cooking
Height57.7 (H)
Width48 (W)
Depth34.1 (D)
Base(2) Standard Ovens
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
No of Burners4
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU206,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerConnerton
Height57.7 (H)
Width48 (W)
Depth34.1 (D)
Base(2) Standard Ovens
No of Burners4
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU206,000 BTU
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"