Connerton CRB-42-F-LP 42" W Stainless Steel Floor Model Liquid Propane Cast Iron Charbroiler - 175,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
CRB-42-F-LP
MPN:
CRB-42-F
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Connerton CRB-42-F-LP 42" stainless steel charbroiler delivers 175,000 BTU radiant heat for searing. Features manual controls, grease channels, open base, NSF/CSA certification, welded stainless steel body for commercial kitchens.
  • Open base with drip pan, undershelf
  • Manual controls, 3/4" NPT rear gas connection
  • NSF, CSA certified commercial equipment
  • 175,000 BTU for high-volume cooking
  • Cast iron radiants, top grates, grease channels
  • 42" stainless steel floor model
Weight280 LBS
Height36 (H)
Width42 (W)
Depth27 (D)
BaseOpen Cabinet
Depth (front - back)27"
Exterior FinishStainless Steel
GridCast Iron
HeatRadiants, Cast Iron
Total BTU175,000 BTU
ManufacturerConnerton
Weight280 LBS
Height36 (H)
Width42 (W)
Depth27 (D)
BaseOpen Cabinet
Depth (front - back)27"
Exterior FinishStainless Steel
GridCast Iron
HeatRadiants, Cast Iron
Total BTU175,000 BTU
ManufacturerConnerton
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CSA Certified certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"