Connerton KABOB-72-NG 72" W Stainless Steel Countertop Natural Gas Angled Radiant Broiler - 300,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
KABOB-72-NG
MPN:
KABOB-72
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Engineered for continuous service, the Connerton KABOB-72-NG broiler delivers 300,000 BTU across a 72" stainless steel countertop to sear large proteins with consistent heat.
  • Countertop installation saves space
  • Natural Gas lowers operating costs
  • Manual controls for easy operation
  • 300,000 BTU radiant heat for fast searing
  • Stainless Steel for durability and cleaning
  • 72" width fits high-volume prep lines
Height14 (H)
Width72 (W)
Heating SourceRadiant
Total BTU300,000 BTU
Width (side-side) OA67" - 72"
ManufacturerConnerton
Height14 (H)
Width72 (W)
Heating SourceRadiant
Total BTU300,000 BTU
Width (side-side) OA67" - 72"
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"