Connerton RLRB-23-12L-F-LP 12" W Stainless Steel Floor Model Liquid Propane Lava Rock with Cast Iron Bottom Grates Charbroiler - 28,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
RLRB-23-12L-F-LP
MPN:
RLRB-23-12L-F
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • 3/4-inch NPT gas connection
  • Stainless steel, welded body
  • 28,000 BTU heat output
  • Lava-rock heat distribution
  • Cast iron adjustable grates
  • Liquid propane fuel
Weight105 LBS
Height39 (H)
Width12 (W)
Depth23 (D)
BaseOpen Stand
Depth (front - back)23"
Exterior FinishStainless Steel
GridCast Iron
HeatLava Rock
Total BTU28,000 BTU
ManufacturerConnerton
Weight105 LBS
Height39 (H)
Width12 (W)
Depth23 (D)
BaseOpen Stand
Depth (front - back)23"
Exterior FinishStainless Steel
GridCast Iron
HeatLava Rock
Total BTU28,000 BTU
ManufacturerConnerton
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CSA Certified certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
Related products
picture
Advance Tabco 7-PS-23-EC-X 12" W x 16" D Wall Mounted Special Value Hand Sink
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco SKG-362 24" W x 36" D Stainless Steel 16 Gauge Open with Undershelf Work Table
Pro IconFree shipping
Yanco CO-15-W 15 Oz. White Porcelain Oval Accessories Welsh Rarebit
Yanco BM-507 16 Oz. 7.5" Dia. Black and Gray Melamine Round Birmingham Dish