Connerton RLRB-23-42R-F-NG 42" W Stainless Steel Floor Model Natural Gas 10Ga Hot Rolled Steel Charbroiler - 112,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
RLRB-23-42R-F-NG
MPN:
RLRB-23-42R-F
Pro Icon
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Warranty
Commercial design services
Connerton RLRB-23-42R-F-NG charbroiler offers 112,000 BTU on a 42" cooking surface with 10ga steel radiants and cast iron grates for even searing.
  • 3/4" NPT rear gas connection for easy hookup
  • Cast iron grates with height adjustability
  • NSF and CSA certified for compliance
  • 112,000 BTU power for high throughput
  • 10ga hot rolled steel for even heat
  • 42" stainless steel body for durability
Weight225 LBS
Height39 (H)
Width42 (W)
Depth23 (D)
BaseOpen Stand
Depth (front - back)23"
Exterior FinishStainless Steel
GridCast Iron
HeatRadiants, Rolled Steel
Total BTU112,000 BTU
ManufacturerConnerton
Weight225 LBS
Height39 (H)
Width42 (W)
Depth23 (D)
BaseOpen Stand
Depth (front - back)23"
Exterior FinishStainless Steel
GridCast Iron
HeatRadiants, Rolled Steel
Total BTU112,000 BTU
  • Charbroiler
Related products
picture
Advance Tabco GLG-365 60" W x 36" D Galvanized Base 14 Gauge Flat Top Work Table with Undershelf
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco PRI-19-30-10 30" W x 20" D x 36" H Stainless Steel 11" Deep Prestige Ice Chest
Pro IconFree shipping
Hatco UGA-66D3 66" W Aluminum Double Ultra-Glo Infrared Foodwarmer - 208 Volts 1960 Watts
Yanco RE-210 10.5" Dia. American White Ceramic Round Recovery Salad Plate