Duke 314S-24108 108" W Stainless Steel Base 14 Gauge Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314S-24108
MPN:
314S-24108
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Duke 314S-24108 stainless steel work table measures 108" W x 24" D x 36" H. It features a 14 gauge Type 300 top with a rounded bullnose edge.
  • Rounded bullnose edge protects staff
  • Open base with stainless undershelf
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 108" W stainless steel top for heavy use
  • 108" x 24" footprint for prep lines
  • 14 Gauge Type 300 stainless steel
Weight174 LBS
Height36 (H)
Width108 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)24" Deep
Splash HeightFlat Top (Without Backsplash)
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose Edge
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight174 LBS
Height36 (H)
Width108 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf