Advance Tabco NSGC-18-132 132" W Stainless Steel Stationary Sleek Shield Food Shield
Shop all Advance Tabco Sneeze Guards
SKU:
NSGC-18-132
MPN:
NSGC-18-132
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco nsfc-18-132 sneeze guard features a 132" stainless steel countertop shield with 3/8" tempered glass front, 1/4" glass sides, and a stainless top shelf for buffets.
  • Includes additional center support leg
  • Chamber Lock™ rotation in 15° increments
  • Designed for full-service cafeteria use
  • 132" stainless steel countertop sneeze guard
  • 1/4" tempered side panels meet NSF
  • 3/8" heat-tempered glass front for safety
Weight431 LBS
Height19.25 (H)
Width132 (W)
Depth18 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
Frame ConstructionStainless Steel
ServiceFull-Service
Width (side - side)129" - 134"
ManufacturerAdvance Tabco
Length132"
StyleSingle Sided
Service TypeFull Service
Weight431 LBS
Height19.25 (H)
Width132 (W)
Depth18 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
ServiceFull-Service
Width (side - side)129" - 134"
ManufacturerAdvance Tabco
Length132"
StyleSingle Sided
Service TypeFull Service
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Salad Bar Equipment and Accessories
  • Sneeze Guards
  • Sneeze Guards