Quantum WR86-1460BK 60" W x 86" H x 12" D Black Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-1460BK
MPN:
WR86-1460BK
Commercial design services
  • NSF certified for food safety standards
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Easy assembly with included components
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 700 pounds of weight
  • Vented design for optimal airflow
Weight76 LBS
Height86 (H)
Width14 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleVented
Weight76 LBS
Height86 (H)
Width14 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
Jade DR-72 72" W Stainless Steel Titan Flue Riser
Pro IconFree shipping
Advance Tabco 9-3-54-24R 83" W 18 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Advance Tabco KSS-305 60" W x 30" D Stainless Steel Base 14 Gauge Work Table
Advance Tabco NSGC-18-132 132" W Stainless Steel Stationary Sleek Shield Food Shield
Advance Tabco AG-3612 144" W x 36" D Galvanized Base 16 Gauge Work Table
Yanco WL-505 10 Oz. Wood Grain Ceramic Round Woodland Soup Bowl
Multiplex 2705138 200 Lbs. Countertop Sanitary Lever Dispense S-200 Ice Dispenser - 120 Volts
Duke 314S-24108 108" W Stainless Steel Base 14 Gauge Work Table
Scotsman IOD200-1 200 Lbs. Countertop Ice Dispenser - 115 Volts
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf