Duke 314S-3672-10R 72" W Stainless Steel Base 14 Gauge Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314S-3672-10R
MPN:
314S-3672-10R
Commercial design services
Duke 314S-3672-10R stainless steel work table measures 72" x 36" with a 10" backsplash and 36" height, made from 14 gauge 300 series stainless steel for busy kitchens.
  • Stainless steel undershelf provides organized storage
  • 72" wide 14-gauge Type 300 stainless top for durability
  • Rounded bullnose edge protects staff and cookware
  • 10" backsplash with marine edge prevents splash and simplifies cleaning
Weight181 LBS
Height36 (H)
Width72 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height10" Backsplash
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose Edge
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight181 LBS
Height36 (H)
Width72 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height10" Backsplash
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)72" Wide
  • Work Tables with Undershelf