Duke 316-36120-2R 36" D x 120" W Stainless Steel Work Table with Undershelf and 1.5" Backshelf
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
316-36120-2R
MPN:
316-36120-2R
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Duke 316-36120-2R stainless steel work table measures 36" deep by 120" wide. It features a 1.5" backshelf and 1-1/8"H riser for organization.
  • 16/300 Type 300 stainless top, NSF certified
  • 36" height for ergonomic workstations
  • 36" D x 120" W stainless steel top for prep space
  • Galvanized undershelf and posts for storage support
  • 1.5" backsplash with 1-1/8"H riser for splash protection
Weight282 LBS
Height36 (H)
Width120 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
ManufacturerDuke
Weight282 LBS
Height36 (H)
Width120 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeWork Tables
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
ManufacturerDuke
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Advance Tabco FAG-246 72" W x 24" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Hatco C-7-208-1-QS 6 Gallons Electric Compact Booster Heater - 208 Volts
Pro IconFree shipping
Thunder Group SLDS206P 5.03 Oz. #6 White Stainless Steel Plastic Handle Disher
Fri-Jado MDD 48-3 PT MT 47.25" W Self-Serve 3 Shelves Pass-Through Multi-Deck Display - 208 Volts
Duke 956-4D 58.5" W Stainless Steel 18 Gauge Double Deck Serving Shelf