Duke 416-30108-2R 108" W Galvanized Base Unspecified Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
416-30108-2R
MPN:
416-30108-2R
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Durable Duke 416-30108-2R work table has a 400 series stainless steel top with a 1-1/8" riser, 1-1/2" backsplash, and a galvanized base with undershelf. It meets NSF standards, measures 108" x 30" x 36", and weighs 221 pounds.
  • NSF certified for foodservice compliance
  • Open base with undershelf for storage
  • Design
  • 108" W x 30" D stainless steel work surface
  • Galvanized undershelf and posts for corrosion resistance
  • 1-1/2" backsplash and 1-1/8" riser for splash control
Weight221 LBS
Height36 (H)
Width108 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height1-1/2" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeSquare / Flat Edge
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight221 LBS
Height36 (H)
Width108 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Advance Tabco FAG-246 72" W x 24" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Hatco C-7-208-1-QS 6 Gallons Electric Compact Booster Heater - 208 Volts
Pro IconFree shipping
Thunder Group SLDS206P 5.03 Oz. #6 White Stainless Steel Plastic Handle Disher
Fri-Jado MDD 48-3 PT MT 47.25" W Self-Serve 3 Shelves Pass-Through Multi-Deck Display - 208 Volts
Duke 956-4D 58.5" W Stainless Steel 18 Gauge Double Deck Serving Shelf