Duke 316S-36120-2R 36" D x 120" W Stainless Steel 16 Gauge Work Table with Undershelf and 1.5" Backsplash
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
316S-36120-2R
MPN:
316S-36120-2R
Pro Icon
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Warranty
Commercial design services
Duke 316S-36120-2R stainless steel work table measures 120" wide by 36" deep, using 16 gauge type 300 stainless for an NSF-certified prep surface.
  • Rounded bullnose edge for safe contact
  • Stainless steel undershelf maximizes storage
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 36" D x 120" W stainless steel work surface
  • 1.5" backsplash minimizes spills
  • 16 Gauge Type 300 stainless steel top
Weight282 LBS
Height36 (H)
Width120 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
ManufacturerDuke
Weight282 LBS
Height36 (H)
Width120 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeWork Tables
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
  • Work Tables with Undershelf