Advance Tabco PT-15R-144 144" W x 15" D Stainless Steel Rear Mounted Single Overshelf
Shop all Advance Tabco Table Mounted Overshelves
SKU:
PT-15R-144
MPN:
PT-15R-144
Commercial design services
Engineered for durability, the Advance Tabco PT-15R-144 stainless steel overshelf measures 144" wide and 15" deep. It mounts to tables, expanding prep and storage. This NSF-certified shelf resists corrosion and supports heavy workflows.
  • NSF certified for commercial kitchens
  • Single shelf supports prep organization
  • 41 pounds lightweight installation
  • Rear-mounted stainless steel construction
  • 15" depth for ample storage capacity
  • 144" width fits long workstations
Weight41 LBS
Height6.25 (H)
Width144 (W)
Depth15 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)15"
Filter TypeShelves
ShelvesSingle
Width (side - side)133" - 144"
StyleSingle
Weight41 LBS
Height6.25 (H)
Width144 (W)
Depth15 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)15"
Filter TypeShelves
ShelvesSingle
Width (side - side)133" - 144"