Duke 416S-30144-5R 30" D x 144" W Stainless Steel Work Table Undershelf and 5" Backsplash
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
416S-30144-5R
MPN:
416S-30144-5R
Commercial design services
Built for continuous service, the duke 416S-30144-5R stainless steel work table measures 30" deep by 144" wide and stands 36" high with a 5" backsplash.
  • NSF certified for foodservice compliance
  • Stainless steel undershelf boosts storage
  • Type 400 stainless resists corrosion
  • 144" W x 30" D heavy-duty stainless top
  • 36" work height for ergonomic prep
  • 5" backsplash protects walls from spills
Weight287 LBS
Height36 (H)
Width144 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height5" Backsplash
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)144" Wide
ManufacturerDuke
Weight287 LBS
Height36 (H)
Width144 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height5" Backsplash
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)144" Wide
  • Work Tables with Undershelf