Advance Tabco WS-12-96CM 96" W x 12" D Stainless Steel 18 Gauge Satin Wall-Mounted Shelf
Shop all Advance Tabco Wall Mount Shelving
SKU:
WS-12-96CM
MPN:
WS-12-96CM
Commercial design services
Advance Tabco's WS-12-96CM wall-mounted shelf offers a 96" x 12" work surface in 18 gauge type 430 stainless steel. It features a bullnose front edge, 1-1/2" rear up-turn, and three support brackets, handling professional kitchen demands.
  • NSF certified for foodservice
  • 1-1/2" rear up-turn prevents falls
  • Includes (3) brackets for 84"+ units
  • 96" stainless steel shelf for heavy-duty storage
  • Bullnose front edge reduces damage
  • 18 Gauge type 430 stainless steel
Weight32 LBS
Height10.5 (H)
Width96 (W)
Depth12 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)12"
Filter TypeWall Shelves
Gauge18 Gauge
Width (side - side)96"
ManufacturerAdvance Tabco
Weight32 LBS
Height10.5 (H)
Width96 (W)
Depth12 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)12"
Filter TypeWall Shelves
Gauge18 Gauge
Width (side - side)96"
  • Wall Mount Shelving