Evo America 10-0340-40E 48" W Countertop Electric Evo Elevation 40E High Temp Griddle - 208 Volts
Shop all Evo America Commercial Grills and Griddles
SKU:
10-0340-40E
MPN:
10-0340-40E
zoom
Usually ships in 21 Business Days
Commercial design services
Evo America 10-0340-40E electric griddle offers a 40" x 28.5" .75" grilling surface with a 650°F max temperature and two programmable presets for quick searing.
  • 208v 3-Ph, 9.4kW, 45 amps for power
  • Includes cleaning kit and stainless tools
  • Includes cleaning kit and spatulas
  • 48" electric griddle, 40" x 28.5" surface
  • Two programmable presets with touch controls
  • 650°F max temp for fast searing
Weight575 LBS
Height9.9 (H)
Width56 (W)
Depth36 (D)
Control TypeDigital
ManufacturerEvo America
Amps45
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions60 48 30
Weight575 LBS
Height9.9 (H)
Width56 (W)
Depth36 (D)
Control TypeDigital
ManufacturerEvo America
Amps45
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions60 48 30
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL EPH Classified certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Electric Griddles & Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"