Evo America 10-0340-40E-CT 41.4" W Stainless Steel Evo Elevation 40E Cart
Shop all Evo America Commercial Work Tables and Stations
SKU:
10-0340-40E-CT
MPN:
10-0340-40E-CT
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Engineered for heavy kitchen use, the evo america 10-0340-40e-ct elevation cart adjusts 22.9”–26.9” and features a full-size dry storage shelf in 12 ga. 304 stainless steel with casters.
  • Heavy-duty casters for mobility
  • 2B finish resists fingerprints and cleans easily
  • Height-adjustable 22.9”–26.9” for ergonomic use
  • Full-size dry storage shelf for staging
  • 12 ga. 304 stainless steel for durability
Weight100 LBS
Height26.9 (H)
Width41 (W)
Depth27.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)25" - 30 Deep
Filter TypeEquipment Stands
Width (side - side)40" - 52" Wide
ManufacturerEvo America
Weight100 LBS
Height26.9 (H)
Width41 (W)
Depth27.5 (D)
Filter TypeEquipment Stands
ManufacturerEvo America
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
Related products
picture
Quantum 3072C 72" W x 30" D Chrome Plated Finish Wire Shelf