Flash Furniture CH-61200-24-GN-GG Green Galvanized Steel Counter Height Bar Stool
Shop all Flash Furniture Commercial Outdoor Furniture
SKU:
CH-61200-24-GN-GG
MPN:
CH-61200-24-GN-GG
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Flash Furniture CH-61200-24-GN-GG green galvanized steel bar stool supports 500 pounds and measures 36.25" H x 15.75" W x 19" D. Its metal slat back and steel construction resist weather for indoor/outdoor use and easy maintenance.
  • Armless profile for easy storage
  • Slat back design for ventilation
  • Green finish for outdoor aesthetics
  • Galvanized steel for corrosion resistance
  • 500 Lbs. load capacity for commercial use
  • 24" counter height for bar counters
Weight17 LBS
Height36.25 (H)
Width15.75 (W)
Depth19 (D)
BackMetal
ColorGreen
Filter TypeStools
Frame MaterialGalvanized Steel
SeatMetal
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeStools
Seat ColorGreen
Dimensions19 15.75 36.25
Weight17 LBS
Height36.25 (H)
Width15.75 (W)
Depth19 (D)
BackMetal
ColorGreen
Filter TypeStools
Frame MaterialGalvanized Steel
SeatMetal
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeStools
Seat ColorGreen
Dimensions19 15.75 36.25
Downloads
  • Downloadmanual
  • Black
  • Blue
  • Brown
  • Green
  • Orange
  • Red
  • Silver
  • White
  • Yellow
  • Furniture
  • Commercial Outdoor Furnitures
  • Outdoor Restaurant Bar Stool
  • Furniture
  • Outdoor Restaurant Bar Stool
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"