Flash Furniture CH-61200-24-RED-GG Red Galvanized Steel Counter Height Bar Stool
Shop all Flash Furniture Commercial Outdoor Furniture
SKU:
CH-61200-24-RED-GG
MPN:
CH-61200-24-RED-GG
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Flash Furniture CH-61200-24-RED-GG red galvanized steel counter height bar stool offers durable seating rated for 500 pounds, with a 36.25" height and 15.75" seat width for indoor and outdoor use.
  • 17 lbs lightweight frame for handling
  • Armless slat back for easy access
  • Red galvanized steel for durability
  • 500 lbs load capacity for commercial use
  • 24" counter height for bar compatibility
  • Indoor/Outdoor rated for versatile use
Weight17 LBS
Height36.25 (H)
Width15.75 (W)
Depth19 (D)
BackMetal
ColorRed
Filter TypeStools
Frame MaterialGalvanized Steel
SeatMetal
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeStools
Seat ColorRed
Dimensions19 15.75 36.25
Weight17 LBS
Height36.25 (H)
Width15.75 (W)
Depth19 (D)
BackMetal
ColorRed
Filter TypeStools
Frame MaterialGalvanized Steel
SeatMetal
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeStools
Seat ColorRed
Dimensions19 15.75 36.25
Downloads
  • Downloadmanual
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"