Hatco GR2AHL-48D6 51.5" W Aluminum High Wattage Glo-Ray Designer Dual Strip Heater with Lights - 120 Volts 2440 Watts
Shop all Hatco Decorative Strip Style Heating Lamps
SKU:
GR2AHL-48D6
MPN:
GR2AHL-48D6
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Illuminate your food service with the Hatco GR2AHL-48D6, a 51.5" wide aluminum high wattage Glo-Ray dual strip heater. This efficient unit operates at 2440 watts, keeping your dishes warm and visually appealing.
  • CSA certified for safety
  • Lighted feature improves food visibility
  • Durable construction withstands heavy use
  • High wattage for efficient warming
  • Infrared heating ensures even temperature
  • Stylish aluminum design enhances presentation
Weight50 LBS
Height3.5 (H)
Width51.5 (W)
Depth21 (D)
Item TypeLighted
FinishAluminum
Length49" - 54"
Voltage120v
StyleDouble
Weight50 LBS
Height3.5 (H)
Width51.5 (W)
Depth21 (D)
Item TypeLighted
FinishAluminum
Length49" - 54"
Voltage120v
StyleDouble
  • Decorative Strip Warmer
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Hatco
Hatco MCG14S Multi Contact Grill, 14"
Hatco ITQ-1000-1C Toast-Qwik® Conveyor Toaster
Hatco MCG14G Multi Contact Grill, 14"
Hatco HW-43 Food Warmer, electric, countertop
Hatco GRBW-48 Glo-Ray® Buffet Warmer, 48"