Hatco GRAH-36-208-T-QS 36" W Aluminum Single Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 800 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAH-36-208-T-QS
MPN:
GRAH-36-208-T-QS
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco GRAH-36-208-T-QS infrared strip heater. This 36" aluminum unit efficiently maintains food temperature, ensuring quality and safety in high-demand environments.
  • Single element for focused heat
  • CSA certified for safety
  • Ideal for keeping food warm
  • Efficient 800 Watts heating
  • Compact design fits kitchens
  • Durable aluminum for longevity
Weight12 LBS
Height2.5 (H)
Width36 (W)
Depth6 (D)
Item TypeUnlighted
Length31" - 36"
Type of ElementMetal Heating Rod
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
StyleSingle
ConstructionSingle
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage800 Watts
Weight12 LBS
Height2.5 (H)
Width36 (W)
Depth6 (D)
Item TypeUnlighted
Length31" - 36"
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
StyleSingle
ConstructionSingle
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage800 Watts
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CE Certified certification
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer
Related products
picture
Quantum SL30P 30" D x 4" H Green Epoxy Side Ledge
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco CF-SS-365 37" W x 60" D 14 Gauge 300 Stainless Steel Sliding Door Work Table
Pro IconFree shipping
Hatco GRAML-108D6 108" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120/208 Volts 6540 Watts
Hatco HWBH-7QTD 7 Qt. Round Stainless Steel Top Mounted Drop-In Heated Well with Drain - 120 Volts
Yanco NC-533C 4 Oz. Brown Round Fluted Melamine Nu-Classic Ramekin
Metro N346C 42" W x 18" D Chrome 4 Wire Shelves Super Erecta Starter Shelving Unit