Ultrafryer B-E20-18-3-UCP 110 Lbs. Stainless Steel Electric Fryer - 208 Volts 3-Ph
Shop all Ultrafryer Commercial Electric Fryers
SKU:
B-E20-18-3-UCP
MPN:
B-E20-18-3-UCP
Commercial design services
Engineers designed the Ultrafryer B-E20-18-3-UCP for high-volume frying with three 20kW elements and 60kW total power, ensuring consistent oil temperature via thermostatic controls.
  • 208V 3-Ph, 60000W, 168A performance
  • Thermostatic controls with ignition
  • Casters with two brakes for mobility
  • 110 lbs fat capacity per vat
  • Built-in UltraClear Plus filtration
  • Stainless steel for durability
Weight780 LBS
Height40.82 (H)
Width58.5 (W)
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity3 Tanks
Voltage208v
ManufacturerUltrafryer
Amps168
Phase3-Ph
Hertz60
Weight780 LBS
Height40.82 (H)
Width58.5 (W)
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity3 Tanks
Voltage208v
ManufacturerUltrafryer
Amps168
Related products
picture
Quantum SL30P 30" D x 4" H Green Epoxy Side Ledge