GRAHL-48D3-120QS
MPN:
GRAHL-48D3-120QS
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Hatco GRAHL-48D3 48" aluminum double lighted glo-ray infrared foodwarmer provides consistent holding temperatures with a 2440 watts heating rod and double construction.
  • Lighted design enhances food visibility
  • CSA, NSF, and cUL certifications for compliance
  • Compact 15" depth fits tight spaces
  • 48" aluminum double lighted strip warmer
  • 120v, 1-Ph operation for easy kitchen integration
  • 2440 Watts infrared output for consistent heat
Weight33 LBS
Height2.5 (H)
Width48 (W)
Depth15 (D)
Item TypeLighted
Length43" - 48"
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Wattage2440 Watts
Weight33 LBS
Height2.5 (H)
Width48 (W)
Depth15 (D)
Item TypeLighted
Length43" - 48"
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Wattage2440 Watts
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Hatco
Hatco MCG14S Multi Contact Grill, 14"
Hatco ITQ-1000-1C Toast-Qwik® Conveyor Toaster
Hatco MCG14G Multi Contact Grill, 14"
Hatco HW-43 Food Warmer, electric, countertop
Hatco GRBW-48 Glo-Ray® Buffet Warmer, 48"