Hatco GRAL-96D3 96" W Aluminum with 3" Spacing Glo-Ray Infrared Strip Heater - 3930 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAL-96D3
MPN:
GRAL-96D3
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco GRAL-96D3, a 96" aluminum Glo-Ray infrared strip heater that provides 3930 watts of efficient heating. Built for durability, this double construction unit keeps your dishes warm and ready.
  • Lighted operation for visibility
  • NSF and CULUS certified
  • Ideal for food holding in commercial settings
  • Efficient 3930 Watts heating
  • Designed for 96" width, 3" spacing
  • Durable aluminum for longevity
Weight59 LBS
Height2.5 (H)
Width96 (W)
Depth15 (D)
Item TypeLighted
Length85" - 96"
MaterialAluminum
Wattage3930 Watts
Weight59 LBS
Height2.5 (H)
Width96 (W)
Depth15 (D)
Item TypeLighted
Length85" - 96"
MaterialAluminum
Wattage3930 Watts
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer