Advance Tabco FS-1-1818-18L 38.5" W 14 Gauge Stainless Steel Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 1 Compartment Sink
SKU:
FS-1-1818-18L
MPN:
FS-1-1818-18L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco FS-1-1818-18L sink has a single 18" x 18" x 14" bowl, an 18" left drainboard, and 8" OC faucet holes. It features 14 gauge 304 stainless steel, mounts on stainless steel legs, and supports heavy-duty foodservice workflows.
  • Stainless steel legs with adjustable bracing
  • 8" OC faucet holes
  • NSF certified for sanitation
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel
  • Left-hand 18" drainboard
  • One-compartment 18" x 18" x 14" bowl
Weight75 LBS
Height43 (H)
Width38.5 (W)
Depth23.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Drainboardswith Left-Hand Drainboards
Overall Length38.5"
Splash Height8-1/2"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Weight75 LBS
Height43 (H)
Width38.5 (W)
Depth23.5 (D)
Overall Length38.5"
Splash Height8-1/2"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink