Hatco GRAM-144D6 144" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 208 Volts 8300 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAM-144D6
MPN:
GRAM-144D6
zoom
Commercial design services
Hatco gram-144D6 144" aluminum double glo-ray infrared strip heater offers 8300 watts of radiant heat for food holding.
  • Meets CSA, NSF, and cULus safety certifications
  • Metal heating rods for efficient warmth
  • Made in USA for reliability
  • 144" aluminum double construction for durability
  • Remote toggle controls for convenience
  • 208V, 8300 Watts for consistent heat
Weight83 LBS
Height2.5 (H)
Width144 (W)
Depth18 (D)
Item TypeUnlighted
Length121" - 144"
Type of ElementMetal Heating Rod
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
Control TypeRemote Toggle
MaterialAluminum
Voltage208v
Wattage8300 Watts
Weight83 LBS
Height2.5 (H)
Width144 (W)
Depth18 (D)
Item TypeUnlighted
Length121" - 144"
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
Control TypeRemote Toggle
MaterialAluminum
Voltage208v
Wattage8300 Watts
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer
Related products
picture
Quantum 2012DC 20" D x 12" H Chrome Plated Wire Divider
Pro IconFree shipping
picture
Rosseto BD111 8" L x 14.75" x 7.5" H Black Small Building Block Bakery Drawer