Hatco GRAM-48D3 48.25" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 2600 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAM-48D3
MPN:
GRAM-48D3
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Elevate your food service with the Hatco GRAM-48D3, a 48.25" aluminum double Glo-Ray infrared strip heater designed for efficiency. This robust unit operates at 2600 watts, keeping your dishes warm and ready for service.
  • NSF and CULUS certified for safety
  • Compact design fits kitchen spaces
  • Ideal for keeping food warm and ready to serve
  • Efficient 2600 Watts heating power
  • Remote control for easy operation
  • Durable aluminum for longevity
Weight37 LBS
Height2.5 (H)
Width48.25 (W)
Depth16.18 (D)
Item TypeUnlighted
Length43" - 48"
ConstructionDouble
Control TypeRemote Toggle
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage2600 Watts
Weight37 LBS
Height2.5 (H)
Width48.25 (W)
Depth16.18 (D)
Item TypeUnlighted
Length43" - 48"
ConstructionDouble
Control TypeRemote Toggle
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage2600 Watts
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer