Shop all Turbo Air Sandwich & Salad Prep Refrigerator
SKU:
TST-48SD-18-D2R-N
MPN:
TST-48SD-18-D2R-N
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • R290 refrigerant, 1/5 HP, 115v
  • Digital temperature control
  • Self-cleaning condenser with LED lighting
  • 18-pan mega top with insulated covers
  • Stainless steel exterior for durability
Weight276 LBS
Height39 (H)
Width48.25 (W)
Depth34 (D)
Access TypeDoors & Drawers
Compressor StyleSide / Rear Breathing
Exterior FinishStainless Steel Front, Top & Sides
No. of Doors1
Pan Capacity (Top)18
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained, Rear Mounted
Sections2
Width (side - side)48" - 59" Wide
ManufacturerTurbo Air
Amps6.5
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Weight276 LBS
Height39 (H)
Width48.25 (W)
Depth34 (D)
Access TypeDoors & Drawers
No. of Doors1
Pan Capacity (Top)18
Refrigerant TypeR-290
Sections2
ManufacturerTurbo Air
Amps6.5
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ENERGY STAR® certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • ETLus certification
  • NSF Certified certification
  • Turbo Air
  • Turbo Air Sandwich & Salad Prep Refrigerator
  • Turbo Air
Related products
picture
Advance Tabco DTC-3-2020-108L 107" W 16 Gauge 304 Stainless Steel Straight Left Dish Machine Dishtable with 3-Compartment Sink
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco SFG-245 60" W x 24" D Stainless Steel Base 16 Gauge Work Table