Hatco GRAM-60D3 60" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 3400 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAM-60D3
MPN:
GRAM-60D3
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco GRAM-60D3, a 60" W aluminum double Glo-Ray infrared strip heater.
  • NSF and CULUS certified for safety
  • Designed for 60" width applications
  • Made in the USA for quality assurance
  • Efficient 3400 Watts heating performance
  • Remote toggle control for easy operation
  • Durable aluminum construction for longevity
Weight38 LBS
Height2.5 (H)
Width60 (W)
Depth16.18 (D)
Item TypeUnlighted
Length55" - 60"
Type of ElementMetal Heating Rod
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
Control TypeRemote Toggle
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage3400 Watts
Weight38 LBS
Height2.5 (H)
Width60 (W)
Depth16.18 (D)
Item TypeUnlighted
Length55" - 60"
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
Control TypeRemote Toggle
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage3400 Watts
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
National Public Seating CT23060T 30" x 60" Rectangle Café Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TAG-305 60" W x 30" D Galvanized Base 16 Gauge Flat Top Work Table
Advance Tabco KAG-308 96" W x 30" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Adjustable Undershelf Work Table
Hatco GRAM-84D6 84" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 4800 Watts
Thunder Group CR012V 11.75" Dia. Ivory Melamine Round Wide Rim Plate
Thunder Group 1101TP 1 Oz. Melamine Peacock Sauce Dish
Atosa W0402573 (4) Clips Additional Shelf
Piper Products SCB-10-88 10" Stainless Cutting Board
National Public Seating MSTB12 30" W x 145" D x 29" H 14 Gauge Steel Mobile Cafeteria Table with Benches
More from Hatco
Hatco MCG14S Multi Contact Grill, 14"
Hatco ITQ-1000-1C Toast-Qwik® Conveyor Toaster
Hatco MCG14G Multi Contact Grill, 14"
Hatco HW-43 Food Warmer, electric, countertop
Hatco GRBW-48 Glo-Ray® Buffet Warmer, 48"