Hatco GRAML-24D6 24" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 1440 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAML-24D6
MPN:
GRAML-24D6
Commercial design services
Hatco gramL-24D6 aluminum double glo-ray infrared strip heater offers 24" of targeted warming with 1440 Watts. Remote toggle control and durable aluminum ensure consistent heat for food holding, meeting CSA, NSF, and cULus standards.
  • CSA certified for safety
  • Operates on 120V, 1440 Watts for reliable heating
  • Made in the USA for quality
  • Commercial-grade aluminum for durability and easy cleaning
  • Remote toggle control for safe operation
  • Double Glo-Ray infrared design for consistent food temperatures
Weight22 LBS
Height2.5 (H)
Width24 (W)
Depth18 (D)
Item TypeLighted
Length19" - 24"
ConstructionDouble
Control TypeRemote Toggle
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage1440 Watts
Weight22 LBS
Height2.5 (H)
Width24 (W)
Depth18 (D)
Item TypeLighted
Length19" - 24"
ConstructionDouble
Control TypeRemote Toggle
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage1440 Watts
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Strip Warmer