Hatco GRAML-30D3 30" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 1770 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAML-30D3
MPN:
GRAML-30D3
Commercial design services
  • Made in USA with durable aluminum
  • NSF, cULus certified for foodservice
  • Compatible with strip-type heat lamp installations
  • 30" aluminum double-strip infrared heater
  • Remote toggle control for easy use
  • Operates on 120V, draws 1770 Watts
Weight23 LBS
Height2.5 (H)
Width30 (W)
Depth16.18 (D)
Item TypeLighted
Length25" - 30"
ConstructionDouble
Control TypeRemote Toggle
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage1770 Watts
Weight23 LBS
Height2.5 (H)
Width30 (W)
Depth16.18 (D)
Item TypeLighted
Length25" - 30"
ConstructionDouble
Control TypeRemote Toggle
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage1770 Watts
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Strip Warmer
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
Yanco FU-310 10" W Bone White Porcelain Square Fuji Plate