Shop all Mars Air Systems Air Curtains
SKU:
NH2108-3UG-TS
MPN:
NH2108-3UG-TS
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Mars Air Systems nh2108-3ug-ts is an unheated high-velocity air curtain for 108" openings with a titanium silver powder coat.
  • ETL sanitation listed for compliance
  • Galvanized steel cabinet, titanium finish
  • Unheated high-velocity design reduces infiltration
  • 108" coverage for wide doors
  • 208-230 volts, 60 Hz, 3-Ph power
  • (3) 1 HP motors for airflow
Depth16 (D)
Width (side - side)108" - 119"
ManufacturerMars Air Systems
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208-230v
Dimensions112 20 18
Depth16 (D)
Width (side - side)108" - 119"
ManufacturerMars Air Systems
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208-230v
Dimensions112 20 18
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Mars Air Systems
  • Mars Air Systems Air Curtains
  • Mars Air Systems
Related products
Hatco GRAML-30D3 30" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 1770 Watts
Pro IconFree shipping
Yanco FU-310 10" W Bone White Porcelain Square Fuji Plate