Krowne 14-812L-W-E4 Vandal Resistant Wristblade Handles Royal Series 8" Wall Mount Faucet with 12" Swing Spout
Shop all Krowne Wall Mount Faucet
SKU:
14-812L-W-E4
MPN:
14-812L-W-E4
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Transform your kitchen with the Krowne 14-812L-W-E4 wall mount faucet, built for durability and efficiency. With vandal-resistant wristblade handles and a 12" swing spout, it ensures reliable performance in demanding environments.
  • Ultra-polish satin finish for easy cleaning
  • 12" swing spout for versatile reach
  • Vandal-resistant design for durability
  • Wall mount saves valuable counter space
  • Wristblade handles for easy operation
  • NSF certified for safety and compliance
Weight5 LBS
Faucet Centers8"
FinishUltra-Polish Satin
Spout / Nozzle TypeSwing
Spout Length (overall)12"
ManufacturerKrowne
Spout length12"
Spout MountWall Mounted
Weight5 LBS
Faucet Centers8"
FinishUltra-Polish Satin
Spout / Nozzle TypeSwing
Spout Length (overall)12"
ManufacturerKrowne
Spout length12"
Spout MountWall Mounted
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • cCSAus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Faucet and Plumbing
  • Wall Mount Faucet
  • Wall Mount Faucet
Related products
picture
Metro 1448FG 48" W x 14" D Galvanized Flat Solid Super Erecta Shelf
Pro IconFree shipping
picture
Thunder Group ALPZ18 18" W Aluminum Seamless Rim Pizza Screen
Pro IconFree shipping
Omcan USA 80585 125 Lbs. Gray Polyethylene Sliding Lid Ice Caddy
More from Krowne
Krowne KR18-MS12 Royal 1800 Series Underbar Mixology Unit, 12”W x 24”D
Krowne 11-400L Krowne Silver Series Faucet, deck mount, 4" centers
Krowne 21-139L Krowne Add-On-Faucet, for pre-rinse, with 12" spout
Krowne MS-2424 Floor Mop Sink, 24" x 24" x 13" overall
Krowne HS-2L Hand Sink, wall mount, 15-3/4"W x 15-1/4"D x 13-3/8"H OA
Krowne MC24B Underbar Glass Froster, slide top, 24"W x 24"D
Krowne HS-9L Space Saver Hand Sink, wall mount, 12-1/2"W x 17-1/4"D x 13-3/8"H OA
Krowne KR18-53C Royal 1800 Series Underbar Sink Unit, three compartment, 60"W x 19"D
Krowne MC48B Underbar Glass Froster, slide top, 48"W x 24"D
Krowne M7548K Royal Series Moveable Gas Connection Kit, 3/4” I.D.
Krowne M7536K Royal Series Moveable Gas Connection Kit, 3/4” I.D.
Krowne 14-814L Krowne Royal Series Faucet, splash-mounted, 8" centers