Krowne KR19-18RD 18" W Stainless Steel Freestanding Royal Series Underbar Liquor Bottle Display Unit
Shop all Krowne Underbar Modular Add-On Component
SKU:
KR19-18RD
MPN:
KR19-18RD
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Maximize your bar's efficiency with the Krowne KR19-18RD, an 18" W stainless steel liquor bottle display. It's durable, easy to access, and keeps your workspace organized while enhancing beverage service.
  • Supports up to 40 pounds of weight
  • Easy access to frequently used items
  • Designed for professional food service use
  • Stainless steel construction for durability
  • Efficient storage for liquor bottles
  • Compact 18" width fits underbar spaces
Weight40 LBS
Height36.5 (H)
Width18 (W)
Depth19 (D)
ConstructionStainless Steel
Filter TypeBottle Storage Units
ManufacturerKrowne
Weight40 LBS
Height36.5 (H)
Width18 (W)
Depth19 (D)
ConstructionStainless Steel
ManufacturerKrowne
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Modular Add-On Component
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
Related products
picture
Advance Tabco SU-P-211 Replacement Clips for Exposed Element Hot Galvanized Wells
Pro IconFree shipping
More from Krowne
picture
Krowne KR18-MS12 Royal 1800 Series Underbar Mixology Unit, 12”W x 24”D
Pro IconFree shipping
Krowne 11-400L Krowne Silver Series Faucet, deck mount, 4" centers
Krowne 21-139L Krowne Add-On-Faucet, for pre-rinse, with 12" spout
Krowne MS-2424 Floor Mop Sink, 24" x 24" x 13" overall
Krowne HS-2L Hand Sink, wall mount, 15-3/4"W x 15-1/4"D x 13-3/8"H OA
Krowne MC24B Underbar Glass Froster, slide top, 24"W x 24"D
Krowne HS-9L Space Saver Hand Sink, wall mount, 12-1/2"W x 17-1/4"D x 13-3/8"H OA
Krowne KR18-53C Royal 1800 Series Underbar Sink Unit, three compartment, 60"W x 19"D
Krowne MC48B Underbar Glass Froster, slide top, 48"W x 24"D
Krowne M7548K Royal Series Moveable Gas Connection Kit, 3/4” I.D.
Krowne M7536K Royal Series Moveable Gas Connection Kit, 3/4” I.D.
Krowne 14-814L Krowne Royal Series Faucet, splash-mounted, 8" centers