Krowne KR24-36DP-10 183 Lbs. Stainless Steel Royal Series Underbar ice Bin and Cocktail Unit
Shop all Krowne Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
KR24-36DP-10
MPN:
KR24-36DP-10
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • 6" backsplash for enhanced cleanliness
  • Freestanding design for easy placement
  • Durable stainless steel construction
  • 10 cold plate circuits for rapid cooling
  • Efficient 183 lbs. ice storage capacity
  • NSF certified for safety and quality
Weight171 LBS
Height36.5 (H)
Width36 (W)
Depth24 (D)
Bin Depth15" Deep Ice Bin
Cold Plate10 Circuits
ConstructionStainless Steel & Galvanized
Filter TypeIce Bins with Cold Plate
Ice Capacity183 Lbs.
Splash6"
ManufacturerKrowne
Item TypeIce Bins with Cold Plate
Weight171 LBS
Height36.5 (H)
Width36 (W)
Depth24 (D)
Bin Depth15" Deep Ice Bin
Cold Plate10 Circuits
Ice Capacity183 Lbs.
Splash6"
ManufacturerKrowne
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
Related products
picture
Yanco MD-307 40 Oz. 6.5" Dia. White Melamine Round with Handle Milando Serving Bowl
Pro IconFree shipping
picture
Yanco NR-6 6.5" Dia. American White Ceramic Round Normandy Plate
Pro IconFree shipping
Flash Furniture BL-X-5M-D-BLUE-GG 250 Lbs. Blue Adjustable Height Swivel Drafting Chair
Alfa International 22 3/16 HBLS #22 Hub 3/16" Hole Size L and W Chopper Plate
Vollrath 39774 46" W x 24" D x 49" H Open Rear Base Non-Refrigerated Wood 3 Pans 2-Series Affordable Portable Cold Food Station - 120 Volts
American Metalcraft RGG7 7" W x 7" H Gold Stainless Steel Geometric Rise