Maywood DLDEL72SQ 72" W x 29" H x 72" D Plastic Laminated with Vinyl T-Mold Edge Square Top Deluxe Folding Table
Shop all Maywood Folding Tables and Chairs
SKU:
DLDEL72SQ
MPN:
DLDEL72SQ
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Maywood dlDEL72SQ deluxe folding table is 72" square and 29" high with a 5/8" plastic-laminated plywood top and vinyl T-mold edge for durability. Powder-coated steel legs and plastic glides ensure stability and quick setup for events.
  • 3" black aluminum apron adds support
  • Powder-coated steel legs resist corrosion
  • Plastic glides prevent floor damage
  • 72" square top for large seating
  • Vinyl T-mold edge protects against impact
  • 5/8" plywood with laminated top for durability
Weight126 LBS
Height29 (H)
Width72 (W)
Depth72 (D)
Filter TypeFolding Tables
ShapeSquare
Top FinishPlastic Laminated with Vinyl Edge
ManufacturerMaywood
Item TypeFolding Tables
ColorBrown
Weight126 LBS
Height29 (H)
Width72 (W)
Depth72 (D)
Filter TypeFolding Tables
ShapeSquare
ManufacturerMaywood
Item TypeFolding Tables
ColorBrown
  • Maywood
  • Maywood Folding Tables and Chairs
  • Maywood
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"