Maywood DLSTAT72SQ 72" W x 29" H x 72" D Square Top Stationary Office Table
Shop all Maywood School Furniture
SKU:
DLSTAT72SQ
MPN:
DLSTAT72SQ
zoom
Commercial design services
Maywood DLSTAT72SQ square top office table measures 72" x 72" with a 29" height, supporting heavy classroom use. The 5/8" plastic-laminated plywood top and powder-coated steel legs ensure durability and easy cleaning.
  • 29" height fits ergonomic seating
  • 72" x 72" surface for collaboration
  • Plastic glides protect floors and simplify moving
  • Durable 5/8" laminated plywood top
  • 3" black aluminum aprons add rigidity
  • Powder-coated steel tube legs resist corrosion
Weight130 LBS
Height29 (H)
Width72 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)72"
ShapeSquare
Width (side - side)72"
ManufacturerMaywood
Weight130 LBS
Height29 (H)
Width72 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)72"
ShapeSquare
Width (side - side)72"
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"