Maywood DLSTAT30RD 30" Dia. x 29" H Round Top Stationary Office Table
Shop all Maywood School Furniture
SKU:
DLSTAT30RD
MPN:
DLSTAT30RD
zoom
Commercial design services
Maywood's DLSTAT30RD round office table has a 30" diameter and stands 29" high. It features a 5/8" laminated plywood top with a black vinyl T-edge. Steel tube legs and plastic glides support up to 37 pounds, ensuring reliable performance.
  • Powder-coated steel legs for stability
  • Black vinyl T-edge protects perimeter
  • 3" black aluminum apron adds resistance
  • 30" round top for group seating
  • 5/8" laminated plywood top resists wear
  • 29" height suits standard chairs
Weight37 LBS
Height29 (H)
Width30 (W)
Diameter30"
ShapeRound
ManufacturerMaywood
Weight37 LBS
Height29 (H)
Width30 (W)
Diameter30"
ShapeRound
ManufacturerMaywood
  • Furniture
  • School Furniture
  • Seminar Table
  • Furniture
  • School Furniture
  • Seminar Table
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"