Maywood DLSTAT42SQ 42" W x 29" H x 42" D Square Top Stationary Office Table
Shop all Maywood School Furniture
SKU:
DLSTAT42SQ
MPN:
DLSTAT42SQ
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Maywood DLSTAT42SQ office table measures 42" x 42" with a 29" height and a 5/8" plastic-laminated plywood top edged in black vinyl. Steel tube legs and plastic glides ensure stability and easy maintenance for various settings.
  • 3" black powder-coated aluminum apron for protection
  • 42" square laminated top for easy cleaning
  • Powder-coated steel tube legs for support
  • 5/8" plywood core with black vinyl T-edge for durability
Weight71 LBS
Height29 (H)
Width42 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)42"
ShapeSquare
Width (side - side)42"
ManufacturerMaywood
Weight71 LBS
Height29 (H)
Width42 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)42"
ShapeSquare
Width (side - side)42"
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"