Maywood DLSTAT48SQ 48" W x 29" H x 48" D Square Top Stationary Office Table
Shop all Maywood School Furniture
SKU:
DLSTAT48SQ
MPN:
DLSTAT48SQ
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Maywood DLSTAT48SQ square top office table measures 48" wide, 48" deep, and 29" high. It has a 5/8" laminated plywood top with black vinyl T-edge and 3" aluminum aprons.
  • 29" height fits standard seating
  • 3" black powder-coated aluminum apron for resistance
  • 48" square laminated top for durability
  • Powder-coated steel tube legs for stability
  • 5/8" plywood with black vinyl T-edge for protection
Weight84 LBS
Height29 (H)
Width48 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)48"
ShapeSquare
Width (side - side)48"
picture
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo