Metro MXTTM21S 21" W Polymer MetroMax Top-Track Mobile Unit Kit for Wet or Corrosive Areas
Shop all MetroMax Shelving
SKU:
MXTTM21S
MPN:
MXTTM21S
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Handle wet and corrosive environments with the Metro MXTTM21S mobile unit kit, featuring corrosion-proof 74" posts for long-term service.
  • NSF-certified for foodservice
  • Top-track mobility for easy reconfiguration
  • Includes casters, rollers, bumpers, channels
  • Corrosion-proof 74" posts for wet areas
  • Compatible with MetroMax 4 and Q shelves
  • Polymer finish resists chemicals
Weight22.3 LBS
Width21 (W)
Filter TypeStationary Shelving End Units
FinishPolymer
Width (side - side)21"
ManufacturerMetro
Weight22.3 LBS
Width21 (W)
FinishPolymer
Width (side - side)21"
ManufacturerMetro
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Shop By Brand Shelving
  • Metro Shelving
  • MetroMax Shelving
  • Restaurant Shelving
  • Shop By Brand Shelving
  • Metro Shelving
  • MetroMax Shelving
Related products
picture
Advance Tabco SW-132 132" W Stainless Steel Double Hooks Pot Rack