Advance Tabco FC-WM-40KV 40" W x 19.5" D x 29.5" H 16 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Multiwash Sink with Knee Valve
Shop all Advance Tabco Hand Sinks and Accessories
SKU:
FC-WM-40KV
MPN:
FC-WM-40KV
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
  • Includes gooseneck spouts and faucet holes
  • NSF certified for compliance
  • Tubular stainless supports for mounting
  • 40" W x 19.5" D compact footprint
  • Knee valve operation minimizes contact
  • 16 gauge 304 stainless steel resists corrosion
Weight82 LBS
Height29.5 (H)
Width40 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)19.5"
Bowl Height (rim to drain)8" Deep
Bowl Width (left to right)40"
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)16"
Item TypeWall Mounted
Weight82 LBS
Height29.5 (H)
Width40 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Width (left to right)40"
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)16"
Item TypeWall Mounted
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Hand Sinks and Accessories
  • Commercial Sink
  • Hand Sinks and Accessories
Related products
picture
Advance Tabco SW-132 132" W Stainless Steel Double Hooks Pot Rack