Migali C-RO-36G-NG 36" Natural Gas Range with Griddle - 102,000 BTU
Shop all Migali
SKU:
C-RO-36G-NG
MPN:
C-RO-36G-NG
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Transform your kitchen with the Migali C-RO-36G-NG 36" Natural Gas Range. It features a griddle and an impressive 102,000 BTU output. This freestanding unit, made from stainless steel, includes a hot top burner and a standard oven.
  • Adjustable stainless steel legs for stability
  • Manual controls for precise cooking
  • CSA certified for safety and reliability
  • High-performance 102,000 BTU output
  • Freestanding design for easy placement
  • Durable stainless steel construction
Weight598 LBS
Height56.4 (H)
Width36 (W)
Depth31 (D)
Base(1) Standard Oven
Exterior FinishStainless steel
Gas TypeNatural gas
Legs4" adjustable stainless steel legs
Oven Interior (WidthxDepthxHeight)26.8 25.8 13.9
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU102,000 BTU
Ventbackriser with hi-shelf
ManufacturerMigali
Oven TypeCountertop
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners1
Burner TypeHot Top
Weight598 LBS
Height56.4 (H)
Width36 (W)
Depth31 (D)
Base(1) Standard Oven
Exterior FinishStainless steel
Gas TypeNatural gas
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU102,000 BTU
Ventbackriser with hi-shelf
ManufacturerMigali
Oven TypeCountertop
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners1
Burner TypeHot Top
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"