Montague C72-5F/RB72-RRR 72" Gas Technostar Restaurant Range - 440,000 BTU
Shop all Montague
SKU:
C72-5F/RB72-RRR
MPN:
C72-5F/RB72-RRR
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Montague C72-5F/RB72-RRR 72" gas technostar range delivers 440,000 BTU with twelve 30,000 BTU burners and two convection ovens for high-volume production.
  • Manual controls for operation
  • Stainless steel front and sides for easy cleaning
  • CSA and CE certified for compliance
  • 72" gas range with 440,000 BTU
  • Two convection ovens for consistent baking
  • Six open burners for efficiency
Weight925 LBS
Height42 (H)
Width72 (W)
Depth36.63 (D)
Exterior FinishStainless steel
Oven TypeRestaurant Range
TopBurners
Total BTU440,000 BTU
ManufacturerMontague
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners6
Weight925 LBS
Height42 (H)
Width72 (W)
Depth36.63 (D)
Exterior FinishStainless steel
Oven TypeRestaurant Range
TopBurners
Total BTU440,000 BTU
ManufacturerMontague
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners6
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cULus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • UL EPH Classified certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Montague
Montague V136-12 36" Gas Heavy Duty Range - 105,000 BTU
Montague V136-15 36" Gas Heavy Duty Range - 115,000 BTU
Montague C60-5F/RB60-RRR 72" Gas Technostar Restaurant Range - 440,000 BTU
Montague UF-60C 72" Gas Technostar Restaurant Range - 440,000 BTU
Montague R-85A Apollo Convection Oven, gas, single-deck, standard depth
Montague Sp2053 20" Standard Countertop - 53,000 BTU
Montague V136-3G 36" Gas Heavy Duty Range - 30,000 BTU
Montague V136-9G 36" Gas Heavy Duty Range - 95,500 BTU
Montague 43F 42" Heavy Duty French Style Charcoal Broiler
Montague V236 Legend™ Double Oven, 36" Heavy Duty Range Type, gas
Montague M36-6 36" Gas Heavy Duty Range - 135,000 BTU
Montague V136-4E 36" Gas Heavy Duty Range - 180,000 BTU
Montague C12-9E 12" Gas Heavy Duty Range - 20,000 BTU