MVP Group IR-36MG-36-LP 35.9" W Stainless Steel 1 Griddle 1 Standard Oven Liquid Propane IKON Cooking Range - 136,000 BTU
Shop all MVP Group Commercial Gas Ranges & Fryers
SKU:
IR-36MG-36-LP
MPN:
IR-36MG-36
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Built for continuous service, the MVP Group ikon cooking range combines a 36" griddle with a standard oven, delivering 136,000 BTU of cooking power.
  • Liquid Propane operation, manual controls
  • (1) standard oven with porcelain interior
  • Removable riser shelf and full crumb tray
  • 36" stainless steel front durability
  • 3/4" griddle plate for even searing
  • 136,000 BTU commercial heat output
Weight528 LBS
Height60.2 (H)
Width35.9 (W)
Depth31.4 (D)
Base(1) Standard Oven
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU136,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerMVP Group
Dimensions31.4 35.9 60.2
Weight528 LBS
Height60.2 (H)
Width35.9 (W)
Depth31.4 (D)
Base(1) Standard Oven
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness.750" = 3/4"
TopGriddles
Total BTU136,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerMVP Group
Dimensions31.4 35.9 60.2
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • CSA Flame certification
  • CSA Sanitation certification
  • CSA Star certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from MVP Group
MVP Group IR-4-24 23.9" W x 31.4" D 4 Open Burners with 1 Oven IKON Range - 120,000 BTU
MVP Group IR-6-36 35.9" W x 31.4" D 6 Open Burners with 1 Standard Oven IKON Range - 180,000 BTU
MVP Group IR-10-60 59.9" W x 31.4" D 10 Open Burners with 2 Standard Ovens IKON Range - 300,000 BTU